Spolupráca ANTIK Telecom a LPS

V spolupráci s technologickým partnerom spoločnosťou ANTIK Telecom s.r.o. v rámci projektu Kompetenčné centrum znalostných technológií pre inovácie produkčných systémov v priemysle a službách, bol vykonaný výskum zameraný na diagnostiku spotrebičov na základe profilu spotreby elektrickej energie v domácnosti. Na to bol využitý ich nový produkt s názvom eMeter. Jeho funkcia spočíva v meraní prúdu, ktorý preteká fázou prívodného vodiča do odberného miesta. Tento prúd sa zaznamenáva v nekonečnej slučke, vypočítava sa z neho výkon a práca – spotrebovaná energia. Tieto údaje si uchováva v internej pamäti. eMeter je samostatný článok meracieho systému. Je napájaný troma AA batériami a prenáša údaje na vzdialené miesto do settopboxu pomocou bezdrôtovej komunikácie. V settopboxe je pripojený USB dongle, ktorý prijíma údaje.
 
O tomto projekte sa už písalo na známom slovenskom portály www.dsl.sk, kde sa dočítate viac o tejto službe a plánoch Antiku. 

 V priebehu testovania sa zozbieralo vyše 100 000 údajov výkonu. Z týchto nazbieraných údajov sa dá získať veľa informácii. Spotreba energie, kedy sa spotrebiče zapínali a vypínali, ako často trval chod spotrebičov, akú spotrebu majú jednotlivé spotrebiče, atď.
Červenými čiarami sú naznačené niektoré väčšie skoky výkonu. Tieto skoky sú spravidla vedľa seba a je to dôsledok dlhej medzery medzi odčítaniami. Pomocou samoučiacich algoritmov je možné získať touto cestou mapu spotrebičov v domácnosti na základe jedinečného výkonu a priebehu odberu ( funkciou výkonu v čase).

PrílohaVeľkosť
smartmetering.jpg21.66 KB
8.jpeg45.88 KB
emeter.jpg51.18 KB

Komentáre

Poslať nový komentár

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Viac informácií o možnostiach formátovania